
2012. március 31., szombat
Szellemvilág

Kommentár nélkül
"Heh."

2012. március 29., csütörtök
Maximalizmus

Én csak előre megyek. Írok, tanulok, dolgozok. De, ha az ajtót otthon elfelejtem becsukni, hazafordulok. Igaz nem is jártam még soha Európán kívül.
2012. március 28., szerda
Az élet hálójában

Gondolta utoljára magában a réz horgon függő hal, amikor kirántották a vízből."Csak bolyongott. Nem volt semmi célja. Se konkrét terve, hogy hova menjen - hiszen neki egyik hely olyan volt, mint a másik - se vágya, hogy miért menjen, hisz kényelmesen érezte magát, nem volt még éhessem sem. Nem tudott magával mit kezdeni. A haladás kedvéért haladt. Hogy ennek ellenére, miért döntött úgy, hogy megáll egy falatra? Méghozzá egy olyan falatra, amely az életébe kerül, már örökre kérdés marad.Amikor meghalunk, kitépnek a világunkból. Könnyebb lesz a közeg, amibe átkerülünk és hirtelen felülről látjuk egész addigi életünket."
Hatalom

2012. március 26., hétfő
Kössük be!
És a start pisztoly eldördült. A felelőtlen futó pedig futni kezdett. Ugyan valami furcsát érzett lábában, de azt hitte, zsibbadás. Mikor lenézett, már tudta, hogy mi következik. A következő pillanatban rálépett sportcipője fűzőjére. Kitartotta karját, majd félve attól, hogy eltörik, a becsapódás előtt visszahúzta. Aztán bukfencezve elesett és beütötte a fejét. A teljes testét lehorsolta, de szerencséjére nem szenvedett komolyabb sérülést.
Akkor, több mint 20 évesen láttam életemben először embert elesni a logó cipőfűzőjében.
2012. március 25., vasárnap
A tehetség és a szerencse

Michelangelo gyakran maradt egyedül. A délutánokon társai sokszor látták ásóval a kezében, amint a szabad domboldalak, olajfa ligetek felé tart. Mindig kincseket keresett és ezt a gyerekes viselkedést a többiek korának és a római tárgyak iránti érdeklődésnek tudták be. Hiszen szabad idejében gyakran tartott nekik előadásokat a patríciusokról és a szenátorokról, a nagy római harcosokról és istenekről. Ugyan csodálták tudását, de picit lenézték amiatt, hogy ennyire rabjává vált a halott koroknak.
Egy nap, pont akkor, amikor a pápa egyik követe érkezett Firenzébe és Ghirlandaio iskolájába Michelangelo, a kamasz fiú ásója éppen egy kőszobrot fordított ki. A régisek iránt érdeklődő Gyula pápa megbízottja a szintén szobrász Raffaello kíváncsian nézte végig a faragványt, amelyet Michelangelo ásott ki.
Statisztika

2012. március 24., szombat
Nézőtéri előadás

2012. március 22., csütörtök
Időjárásjelentés

2012. március 21., szerda
Különbség
A legvégső kérdés

2012. március 19., hétfő
A saját kép
2012. március 18., vasárnap
Paranoia
2012. március 17., szombat
Edessza grófja
2012. március 16., péntek
A szobor
- Uram, a Guelfek elvonultak, nyugatra tartanak. Már nem jönnek vissza.
Majd elindult le, a vámház felé. Útközben egy kútnál megállt és ivott a vízből. Felnézett meglátott egy kápolnát és keresztet vetett. Pont ott, ahol ma Dante Allighieri szobra áll.
2012. március 15., csütörtök
Kanyarok

Az óra ütemesen pityegett. Ahogy a sima, laminált fa felületen csúszott és fejjel lefelé sikított, pont olyan hangja volt, mint a menetszélnek, amely besűvít a résnyire letekert ablakon az autóba. A zenei alaphoz hamarosan csatlakozott a mobiltelefon dallamos csengése, amely már feleslegesen próbálta elűzni az álmokat.
Morten lassan felkelt, a karját a szemével követte, amíg az meg nem állapotodott az órán, majd a telefonon. Hirtelen csend lett, de csak olyan reggeli csend, a szálloda ablákából tökéletesen hallatszódott az ébredő város jellegzetes hangja. Autók indultak el és néha-néha egy madár hangja is behallatszott a 12. emeleti luxus szobába. Lassan kelt fel, először csak felült az ágyban, ekkor vette észre, hogy a takaró már az ágy mellé esett, valószínüleg még álmában. Kicsit így ült, aztán befordult oldalra és lelógatta a lábait, erőt gyűjtött és felállt. Izomláza volt. Megszokta már, a sok erőnléti edzés és a versenyzés ezzel járt. Vasárnapra már kicsit el is fárad ilyenkor, szóval meg sem lepődött. Belépett a fürdőszobába, engedett egy kis vizet, beállt a zuhany alá. Felfrissítette a hideg víz, nem is folyatott meleget magára, egyszerűen csak felébredni akart. Mire befejezte a tusolást, már nyoma sem volt a régi fáradtságnak. Nyugodtan összepakolt a szobájában mindent, amire szüksége lehet: napszemüveg, egy vékony kabát, a szponzortól kapott órát. A kabala keresztjéért már az ajtóból fordult vissza, ekkor vette észre, hogy bőven van még ideje, így még leült a notebookjához, hogy megnézze, érkezett-e levele. 2 darab üzenet volt mindösszesen, egy a versenymérnökétől, hogy sikerült befejezni a kért módosításokat, a másikat pedig a menedzsere írta: egyelőre 5 futamig még biztos a helye. Sehol egy rajongói levél, sehol egy dán nyelvű üzenet, de igazából már erre se számított, megtanulta, hogy észrevétlen körözget a pályán, iránta még olyan elvárás sincs, hogy befejezzen egy futamot, miért volnának rajongói? Tudta, hogy lent se fogja senki se várni, hogy autogrammot adjon. Szépen nyugodtan el is indult lefelé.
Az udvaron, ahogy sejtette, tényleg nem volt senki. A nagyok nem ebben a szállodában laktak, de még a saját csapattársa sem, így semmi értelme nem lett volna odalent várni, ő nem olyan érdekes, hogy bármit is érjen egy újságírónak. A szállodai portás udvariasan tette a kötelességét, amikor Morten megkérte, hogy az autóját hozzák neki elő.
Pár perc múlva már az autóban ült és a pályára tartott. Az autórádióból a Don't stop believing szólt, a kormányon dobolta az ujjaival a ritmust, mikor az autó beúszott a teljesen üres VIP-parkolóba. Kiszállt, elindult a csapatához és magát nézegette a Ferrarisok csillogó trailerében. Alig látta a haját, de azt ki tudta venni, hogy pont úgy fest, mint akinek szárad a haja és nincsen se taraja, se idegesítő hullám a hajában. Mire beért a sor legvégén a maga kis száműzött csapatához már szorgoson sürgölődtek a mérnökök. A Dopler csapat idén még nem szerzett pontot, szóval nem csak földrajzilag voltak utolsók a mezőnyben, hanem a versenyben is.
Morten mosolyogva üdvözölt mindenkit, néhányan még válaszoltak is neki, de a munka elterelte róla a figyelmet. Ő is belevetette magát a munkálatokba, megkereste a mérnökét és végighallgatta a stratégiai eligazítását, majd átment a központi épületbe a paddock közepén, hogy a versenybírók figyelmeztetéseit is meghallgassa. Mikor kijött a többi pilótával együtt, egy riporter őt is megtalálta, megkérdezte, hogy mire számít a versenyen, Morten elmosolyodott és azt mondta, hogy izgalmas futamra az élbolyban, de szerinte őt senki sem zavartatja majd. Az újságírónak ennyi elég is volt, el is mehetett. Ez volt hosszú ideje az első kérdés, amit neki intéztek.
Visszament a csapathoz, vele tartott a csapattárs Tonio is. Pár szót is váltottak, elmondták a jókívánságaikat a versenyre, majd szépen elváltak és mindenki megkereste a saját embereit.
A kezdés előtti utolsó percekben már a csapat nagyon koncentrált a rajtra, senki se szólt hozzá a mérnökét kivéve, aki fontosnak tartotta mégegyszer elmondani, hogy a kerekeinek a 21. körig bírni kell, szóval úgy gazdálkodjon velük. A legutolsó helyen állt. Látta, hogy az előtte lévő tömeg lassan mozgolódik, jelzett a mérnöknek, hogy most már indulás lesz és felkészülten a kormányba markolt. A déli napsütés betöltötte a pályát, a fehér reklámok szinte elvakították Mortent, kicsit hunyorgott, tudta, hogy pár perc és megszokja a szeme. Még egy utolsót szippantott a meleg fű illatból, majd lehajtotta a plexit a bukkósisakján. Végül mégegyszer megnézte a rajthelyet, a pályabírót a zászlóval, és a lámpát figyelte. Szépen sorban gyulladtak ki a lámpák, egyik a másik után, majd kialudt minden. Megindult a felvezető kör. A csapatrádión azt mondták, hogy a gumik már elég melegek, ő is érezte, hogy a kanyarokban az autó kezd betapadni. A két bal kanyart követő hosszú egyenesben megnézte a széles kavicstengert és a gumifalat, majd ráfordult a célegyenesre vezető síkánra. Már mindenki beállt a helyére, el se tudta volna téveszteni, hogy hova kell parkolnia. A lámpák újra kigyulladtak, majd egyszerre elaludtak. Morten jól kapta el a rajtot. 3 helyet is előrelépett, örült, bár tudta, hogy az autó teljesítménye kevés lesz ahhoz, hogy maga mögött tartsa az indiai csapat két autóját. Elől valami baleset történhetett, mert ez előtte lévő Williams egy hatalmasat fékezett, ő kisorolt külsőívre és elment a megpördült Renault és a Williams mellett, így már 5 helyet lépett előre. Valójában 7-et, mert észre sem vette, de két autó is kifutott a kavicságyba. A hátsó egyenes szakaszban már a 12. volt. Három futamot versenyzett még csak a Forma-1-ben, de ez volt a legelőkelőbb helyezése. Mire befejezte a kört, már leszakadt legalább 2 tizednyire az előtte menőtől, nem látta pontosan, hogy ki az, meglepetésére kényelmesen tudta tartani a mögötte érkező autót is.
15 kör telt el. Még mindig a 12. volt, a mérnöke másodpercenként figyelmeztette a gumikra. De nem figyelt különösebben, nem hajtotta túl a gépet, és érezte, hogy a kerekek jól bírják. Pici csend támadt, csak a motor magas, berregő és daráló hangját hallotta, a szemét elvakította a saját autója elején lévő fekete csillogás. A szél körülölelte az autót, teljesen olyan volt, mint egy takaró, amelyen át simogatnák. Néha lenézett a kormányra, nézte a homokóraszerűen pergő számokat, figyelte a végsebességét, a kigyulladó lámpákat, és óvatosan váltott. Nagyon élvezte a versenyzést akkor és hirtelen nyoma sem volt a fáradtságnak, se az izomláznak, egyszerre az egész vezetés annyira motorikus lett, hogy csak arra figyelt, hogy minden kanyart még jobban vegyen be. Figyelte a lelátókat, kereste, hátha lát egy dán zászlót, de egy darabot nem talált.
A 20. körben megszólalt újra a rádió távolában a mérnöke: "Vigyázz, lekörözés". Belenézett a visszapillantókba, de a pályának ezen a szakaszán a napsütés teljesen beragyogta a tükröket, semmit sem látott. A következő kanyar bejáratában meghallotta a másik motor zúgását. Érezte, hogy lassan félre kell állnia, de még mindig nem látott semmit. A következő kanyarban látta, hogy már 3 tized sincs a két autó között, félrehúzódott, de érezte, hogy a poros íven már nem olyan biztos a tapadás, kicsit lassított, oldalra fordult, hogy lássa, mikor térhet vissza az ideálisabb ívre. Már látta a mellette feltűnő Ferrarit, amikor az autó bal hátsó kereke ráért a rázókőre és érezte, hogy az autó befele mozog. Mire elrántotta volna a kormányt, már a két autó összeért. Az első szárnyával eltalálta a Ferrari hátsókerekét, majd az ő első kereke is felugrott a Ferrariéra. Már teljes lábbal a féken állt, de az autó nem lassult. Az ütközés hatására valószínüleg a fékrendszer tönkremehetett. Szinte lassulás nélkül zuhant át a kanyaron, a füvön, majd újra az aszfalton találta magát és érezte, hogy az autó oldala egy másik autónak ütközik. A kocsi pillanatok múlva a kavics ágyban volt, de nem fogta meg a búkótér eléggé és tudta, a gumifalnak csapódik majd. Összehúzta magát és átadta magát a magatehetetlen autónak. A becsapódás erős volt, de nem fájdalmas, a versenygép egy pillanatra elemelkedett a földről, de aztán a gumifal lenyomta. Pár pillanatig várt, aztán kinyitotta a szemét. A mérnöke érdektelen hangja megtörte a csendet: "Minden ok?" csalódottan válaszolt: "Ok". Senkitől sem zavartatva magát, kiszállt az autóból, addigra 3 pályabíró termett az kocsinál és poroltóval fújták le éppen a motorteret. Visszatette a kormányt és a tekintetét végigjáratta a helyen. Valójában a kijáratot kereste a pályáról, de akkor látta meg, hogy a Ferrari sem tudta folytatni a versenyt, a másik oldalon a füvön pedig az egyik Mercedes is megállt.
Tudta, hogy Ő a hibás, le se merte venni a bukósisakot, pedig főtt a feje.
2012. március 14., szerda
Nézőpont
(1).png)
2012. március 12., hétfő
Objektíven

2012. március 11., vasárnap
Utcai bölcsesség
A hajléktalan megköszönte a pénzt a dohányosnak és búcsúzóul egy jó tanácsot adott az apróért:
- Mindenki azt mondja, hogy tedd, amit a szíved diktál és ne hallgass az eszedre. Az én szívem cigarettát kér, tudja.A férfi ránézett és adott neki egy szálat.
Hibázott. Mert az emberi szív arra vágyik, ami megfojtja, olyan, mint egy rossz öngyilkos. Ha az eszére hallgat, még mindig élne.
2012. március 10., szombat
Hatalom
A múlt felett a jövő mindig a hatalmàt akarja gyakorolni, hisz a győztesek ìrjàk a történelmet. Ràépìt a régire, felülbírálja annak gondolkodàsmòdjàt. A haladàs fontos, a mùlt pedig màr nem okoz fàjdalmat, ha kijavìtjuk hibàit.
De végleg csak akkor győzhet a jelen, ha kiegyenesìti a Ferdetornyot Pisaban. Mert szembenézni a hibàinkkal, ugyebàr felesleges és modern emberhez méltatlan.
Ajànlott olvasmàny: A. Huxley - Szép ùj vilàg
2012. március 9., péntek
A részletekben bújik meg

2012. március 8., csütörtök
Talajszint

2012. március 7., szerda
Második esély

A tanítványok megdöbbenésére Jézus megátkozta a fát, hogy az soha se hozzon többé se virágot, se levelet. A növény azon nyomban elszáradt és nem adott többé hűsítő árnyékot. Kegyvesztett lett a liget fái közt.
A délutáni nap még mindig tűzött, amikor Saul éppen Gamaliél rabbihoz tartott Tarzuszból Jeruzsálembe. Amint elérte a betániai völgy bejáratát és meglátta a fügefát egy hirtelen ötlettől vezérelve Saul megöntözte a fügét.
Isten látva a férfi irgalmát egy újabb esélyt adott a kiszáradt és gyümölcstelen Izraelnek.
2012. március 6., kedd
Lustaság

hogy megbetegszem, lusta vagyok felvenni a sapkámat!" - gondolta magában zsinórban negyedik napja.
2012. március 5., hétfő
A legjobb védekezés a támadás...

Bár a másik lovag nem ölte meg, de hiába mentette magát,
2012. március 4., vasárnap
Irónia
2012. március 3., szombat
Emberi színjáték

Baudelaire kíváncsian várta a találkozást a nagy íróval, Honoré de Balzac-kal. Három éve leveleztek már, közemberként, a nagyvilágtól titokban. Így levetkőzve az irodalmi levelek köntörfalazó és utalgató nyelvezetét.
A párizsi találkozót hosszú egyeztetés kísérte, Charlest meg is lepte, hogy a kor egyik legnagyobb élő francia írója ennyire körülményes lehet. Mód felett nehéz volt megfelelő kávézót találni a meghatározott negyedben, amely kellően sötét a fénytől elszokott szemű Balzacnak.De mentségére legyen mondva, legalább pontos volt. Balzac testes alakja pontban délben jelent meg az ajtóban, először botját rakta be az ajtón, csak később látszódott meg sötét köpenye és felöltője. Arcát a bajusz majdnem teljesen betöltötte és első látásra inkább tűnt egy olasz kocsisnak, mint a kor elismert és szeretett írójának, aki éppen most fejezi be az Emberi színjáték 75. regényét. Nem tétovázott, rögtön a pulthoz ment és egy jó nagy pohár bordóival köszöntötte a kinti világosságot felváltó benti félhomályt. Az italt azonnal meg is itta és észre sem vette, hogy a vörös folyadék cseppekben hullik a bajszáról. Rendelt még egy pohárral, majd szemével megkereste a fiatal költőt és botját a levegőbe emelve sietve odament hozzá, annak éppen csak ideje volt felállni, hogy már rögtön kezet is rázzon vele.
- Szólítson Honorénak! - kezdte az ismerkedést az idősebb Balzac - Maga meg mit iszik?
- Konyakot. - felelte gyorsan a fiú - Sajnos, becenévvel nem szolgálhatok.
A megjegyzés annyira tetszett Honorénak, hogy belerászkódott telt alkata.
- Ez tetszik! Maga vicces! - mondta hangosan és megivott egy újabb korty bort, ezúttal portóit. Komolyabb hangra váltott és folytatta - Sajnos, nincsen sok időm, bár régóta várom a találkozásunkat! De sajnálatos módon követnek!
Charles-t meg sem lepte. Egy-két költő barátja mesélte már, hogy Balzac kicsit szentimentális és végtére is mivel irodalmárokról beszélünk, lehet ők épp az üldözési mániát értik szentimentalizmus alatt. Így a fiú próbált enyhe meglepettséget színlelni és kérdésbe kezdett:
- Egy rajongó talán? Vagy egy szerencsevadász? - finomkodott.
- Úgy bizony! Egy szerencsevadász - mondta Honoré fellelkesülten, viszonylag ritkán voltak fogékonyak az emberek kirohanásaira, kezdte megszeretni a fiatal kollégáját - Ez a Nadar, Felix Nadar egy borzalmas ember...
Az izgalmak hatására újra belekortyolt a borba. Charles-nak ismerős volt a név, ha jól emlékezett egy karikaturista volt az Esti Újságnál.
- Fejébe vette, hogy ellopja a lelkem! - folytatta a férfi. - Már üldöz azzal a gépével, amivel lopja az életet! Csak egy villanás és az ember már ott áll kifosztva!
- A daguerréotype-ra gondol? - kérdezte Baudelaire.
- Nevezze, ahogy akarja az Ördög! - horkant fel izgalmában Honoré. - Tudja, fiam, az embernek véges számú szellemi képe van Lucretius szerint. Ő ezt filmnek hívja. És nekem ebből a filmből jó sokat elvitt és fog elvinni az ital, szóval nem tékozolhatom ilyen ostobaságokra, mint a dager!
- No, de Lucretius biztos, nem erre gondolt, hisz Ő nem is láthatott még ilyet... - kezdett volna bele Charles a védelem felépítésébe, de a kiváló érvelő Balzac már át is vette tőle a szót.
- Én inkább nem kísérletezem. Én csak azt tudom, hogy a bőrünket se sikálhatjuk akármeddig! És ott van Serges esete is! - itt picit megcsuklott a hangja - Őt épp egy olyan villanás ölte meg!
Azzal zsebébe nyúlt, egy kis kartont húzott elő és megmutatta, hogy miképpen mósodott el az éppen összeeső alak.
Baudelaire megijedt. Emlékezett Tollies-re, régi barátjára, aki azután szokott rá az ópiumra, hogy elkészült róla a kép. És megbocsátható módon a tények furcsa állása és a tapasztalt, elismert író szavai gyökeret vertek a fiatal, alig 20-as éveiben járó költőbe.
Charles maga nagyon sokáig félt a dagertől és évekig mániákusan gyűjtötte a furcsa halál eseteket és élettörténeteket, amelyek a fénykép első formájához kapcsolódtak. Azonban a találkozó után néhány évvel később látta a fényképet az íróról, az Esti Újságban. Arról a barátjáról, aki kitolja a hasát, nem néz a gépbe, kezét a szívére teszi és bátornak látszik. Balzac hát mégis kamera elé állt!
És azóta megállíthatatlanul lopják a lelkünk rétegeit és folyik az emberi színjáték. Erőltetett mosolyokkal, örökkévalóságba mentett álbarátságokkal és interneten terjedő paparazzi fotókkal. Pedig az idők kezdetén még nem az elismert emberek keresték a fotósokat, hanem éppen fordítva... .
http://stealingsouls.org/node/1
2012. március 2., péntek
Határozottság

2012. március 1., csütörtök
Causa sui
Hogy én a szél vagyok-e vagy a lendület, netán a zacskó, nem tudom. Mindenesetre kavicsnak nem érzem magam. Már csak az a kérdés, hogy a mozdulatlan mozgató jól szórakozik-e...